Dalilah Muhammad
©Jim Kirby 2019

DRAKE RELAYS/IOWA CONNECTIONS FOR WORLD CHAMPIONSHIPS

Team USA members unless otherwise indicated in italic

 

By Mike Mahon. Feature photo: Dalilah Muhammad©Jim Kirby 2019

 

Keni Harrison ©Jim Kirby 2019

Keni Harrison
©Jim Kirby 2019

200

Men (Prelims, Sun Sept. 29, Semis Mon. Sept. 30; Finals, Tues., Oct. 1)

Kenny Bednarek, Indian Hills CC

 

Women (Prelims, Mon., Sept. 30; Semis, Tues., Oct. 1; Finals, Wed., Oct. 2)

Brittany Brown, former Iowa & reigning 2019 USA outdoor champ

 

Wonen’s 100 Hurdles (Heats, Sat. Oct. 5; Semis & Finals, Sun. Oct. 6)

Nia Ali,

, Brianna McNeal,,Tobi Amusan (Nigeria), Phylicia George (Canada), Cindy Ofili (Great Britain), Pedrya Seymour (Bahamas)

 

Men’s 110 Hurdles (Heats, Mon., Sept. 30; Semis & Finals, Wed., Oct. 2)

Devon Allen, Freddie Crittenden, Omar McLeod (Jamaica), Daniel Roberts, Andrew Riley (Jamaica)

 

400 Hurdles

Women (Heats, Tues., Oct. 1; Semis, Wed., Oct. 2; Finals, Fri., Oct. 4)Dalilah Muhammad, Ashley Spencer, Kori Carter, Yanique Haye-Smith (Turks & Calcos Islands), Gianna Woodruff (Panama)

 

Men (Heats, Fri., Sept. 27; Semis, Sat., Sept. 28; Finals, Mon., Sept. 30)

Rilwan Alowonle (Nigeria)

 

3000 Steeplechase

Women (Prelims, Fri., Sept. 27; Finals, Mon., Sept. 30) – – Adva Cohen (Israel, ex Iowa Central CC & 2018 Drake Relays record holder),

 

Men (Prelims, Tues., Oct. 1, Finals, Fri. Oct. 4) – Hillary Bor, former Iowa State, 2016 Olympian

Stanley Kebenei – former Iowa Central CC

 

Men’s 800  (Heats, Sat., Sept. 28; Semis, Sun., Sept. 29; Finals, Tues, Oct. 1)

Clayton Murphy

 

Women 1500 (Prelims, Wed., Oct. 2; Finals, Sat. Oct. 5)

Shelby Houlihan, Sioux City, Iowa, two- time USATF outdoor champ, 2016 Olympian

Jenny Simpson, Webster City, Iowa, three-time Olympian

 

Men’s 1500 (Prelims, Thurs., Oct. 3; Semis, Fri., Oct. 4; Finals, Sun., Oct. 6)

Matthew Centrowitz

 

Women’s 5,000  (Prelims, Wed. Oct. 2, Finals, Sat., Oct. 5)

Karissa Schweizer, former Dowling Catholic

 

Heptathlon (Wed., Oct. 3, Thurs., Oct. 4)

Kendell Williams

Erica Bougard

 

High Jump

Women (Prelims, Fri., Sept. 27; Finals, Mon., Sept. 30)

Vashti Cunningham, Inika McPherson, Marusa Cernjul (Slovenia), Erika Kinsey (Sweden), Levern Spencer (Saint Lucia)

 

Men (Prelims, Tues., Oct. 1; Finals, Fri., Oct. 4)

Jeron Robinson, Django Lovett (Canada)

 

Women’s Long Jump (Prelims, Sat., Oct. 5; Finals, Sun., Oct. 6)

Brittney Reese, Shakeela Saunders

 

Men’s Triple Jump (Prelims, Mon., Sept. 27; Finals, Wednesday, Sept. 29)

Will Claye, Omar Craddock, Donald Scott, Christian Taylor

 

Pole Vault

Women (prelims Fri. Sept 27, finals, Sun., Sept. 29)

Sandi Morris, Katie Nageotte, Jenn Suhr, Stefanidi (Greece) Alysha Newman (Canada)

 

Men (prelims. Sat., Sept. 28; finals, Tues., Oct. 1)

Sam Kendricks, Cole Walsh, Renaud Lavillenie (France)

 

Shot Put

Women  (Prelims, Wed., Oct.,2; Finals, Thurs., Oct. 3)

Michelle Carter

 

Men (Prelims, Thurs., Oct. 3; Finals, Sat., Oct. 5)

Ryan Crouser, Darrell Hill, Tomas Walsh (New Zealand)

 

Discus

Women (Prelims, Wed., Oct. 2; Finals, Fri., Oct. 4)

Laulauga Tausaga, senior at Iowa & reigning NCAA champ

 

Men (Prelims, Sat Sept. 28, Finals –Mon., Sept. 30)

Brian Williams, former Iowa Central CC

 

Women’s Javelin (Prelims, Mon., Sept. 30; Finals, Tues, Oct. 1)

Kara Winger

 

Men’s 4×400 relay (Heats, Sat. Oct. 5; Finals, Sun., Oct. 6)

Onal Mitchell, freshman at UNI, representing Trinidad & Tobago

 

Women’s 4×400 relay  (Heats, Sat., Oct. 5; Finals, Sun., Oct. 6)

Allyson Felix